SMB

COLLABORATION

SZKOLENIA

ALSO SERVICE RADAR

Wszystkie narzędzia potrzebne dla Twojego biznesu w jednym miejscu!

Nasza platforma ma na celu pokazanie Tobie, Drogi Kliencie, że serwisy Cisco, to biznes nad którym możesz w pełni zapanować, a nasza platforma służy temu, aby dostarczyć Ci wszystkich niezbędnych narzędzi w jednym miejscu. Wszystko po to, aby Twój biznes był prosty, zrozumiały a przede wszystkim aby przynosił coraz lepsze wyniki!

"Chcemy podzielić się aktualizacją dotyczącą promocji serwisów wieloletnich (MultiYear).

Od 15 stycznia 2021 z promocji 3 i 5 letnich zostały usunięte wszystkie serwisy SWSS - SKU „ECMU” "

"Zachęcamy do zapoznania się z ofertą serwisów NCD (Next Calendar Day), które są w ofercie już od jakiegoś czasu, ale może nie wszyscy z Państw zdążyli zapoznać się z tą ofertą.

Jest to SLA podobne do Next Business Day, z uwzględnieniem działania w weekendy oraz święta. Kosztują około 25% więcej niż NBD, natomiast dają przez 40% roku więcej! "

Jest to rozszerzenie podstawowego wsparcia producenta. Głównymi założeniami serwisów Cisco jest dostarczenie usługi wsparcia/wymiany sprzętu o odpowiednim SLA dla Państwa organizacji, a także zapewnienie dostępów do aktualnych wersji oprogramowania. Dodatkowymi zaletami jest to, że mają Państwo dostęp do wsparcia inżynierów działu Cisco TAC (Technical Assistance Center) 24/7/365 jak również dodatkowe usługi oraz szereg alertów wspierających: żywotność produktu, bezpieczeństwa, produktowe.

"Gwarancja (rękojmia) w przypadku Hardware Cisco zapewnia jedynie możliwość wymiany/zwrotu sprzętu, jeżeli ulegnie on uszkodzeniu podczas wysyłki sprzętu, lub standardową gwarancję producencką w przypadku poszczególnych urządzeń. Serwis z kolei gwarantuje klientowi wymianę/naprawę sprzętu w całym okresie jego trwania, pomoc techniczną inżynierów Cisco, dostęp do aktualizacji software’u, dostęp do społeczności, alertów Cisco."

"SNTC 8x5xNBD oznacza wsparcie przez 8 godzin dziennie x 5 dni w tygodniu (dni robocze) x reakcja serwisu NBD (następnego dnia roboczego)

SNTC 8x5xNCD oznacza wsparcie przez 8 godzin dziennie x 7 dni w tygodniu (cały dzień) x reakcja serwisu NBD (następnego dnia)

SNTC 24x7x2 oznacza wsparcie przez 24 godziny na dobę x 7 dni w tygodniu x reakcja serwisu w przeciągu 2 godzin

SNTC 24x7x4OS oznacza wparcie przez 24 godziny na dobę x 7 dni w tygodniu x reakcja serwisu w przeciągu 4 godzin on-site"

Na jaki okres możemy kupić serwis?

Możemy zamówić minimalnie roczne, maksymalnie 5 letnie wsparcie.

Jaka jest najkorzystniejsza oferta?

Najbardziej opłacalny finansowo jest serwis od 3 lat w górę, dzięki stałym promocjom producenta.

Czy serwis możemy wykupić w dowolnym momencie?

Po zakończeniu jednego okresu, możemy wykupić kolejne, dowolne wsparcie. Serwis możemy przedłużać do momentu/daty zakończenia świadczenia wsparcia dla wskazanego urządzenia

Czym jest usługa on-site?

Serwis On-Site jest wyższym poziomem wsparcia, zapewniającym usługi naprawy, czy wymiany sprzętu bezpośrednio w siedzibie klienta."

MASZ PYTANIA?

Jestem Product Managerem od rozwiązań Cisco SmartNet. Chętnie pomogę w każdej sprawie związanej z usługami serwisowymi Cisco.

Proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy. Do usłyszenia!

Konrad Chyba
Cisco Services Product Manager
Konrad.Chyba@also.com
Alsoserviceradar.pl@also.com
+48 605 608 540